Android Uygulamanız İçin Mutlaka Yapmanız Gereken Şeyler

Android Uygulamanız İçin Mutlaka Yapmanız Gereken Şeyler

Google Play’de yayınlanan bazı uygulamalar bazı sebepler yüzünden kaldırıldı. Neden kaldırıldığına dair detaylı bir bilgilendirme e-mail’i tarafınıza ulaşmış olması gerekiyor. Fakat bu e-mail tamamen İngilizce. Eğer sizin de uygulamanız yayından kaldırıldıysa yapmanız gereken tek şey gelen e-mail’in içeriğini uzun kısa demeden anlayarak okumak. Dilerseniz Google Translate hizmetini kullanarak yazıyı Türkçe’ye çevirin dilerseniz çevirmeyin ama mutlaka okuyun.

 

Gizlilik Politikası Oluşturun

 

Hatırlayın, uygulamanızı yayınlarken size web sitesi, e-mail adresiniz ve telefon numarası bilgilerin sorulduğu kısmın altında Gizlilik Politikası alanı vardır.

gizlilik-politikasi-android-google

Eğer bir gizlilik politikanız yoksa burada bulunan “Şu anda bir gizlilik politikası URL’si göndermek istemiyorum.” Seçeneğini işaretleyip işleme devam ettiniz. Ama eğer uygulamanız kullanıcılardan e-mail, lokasyon, cihazdaki hesaplar, telefon numarasına erişme vb. gibi izinler istiyorsa ya da çocuklara yönelik içerikler barındırıyorsa, Google’ın aldığı son kararlar doğrultusunda artık mecburen bir gizlilik politikası hazırlayıp bu durumları kullanıcınıza belirtmek zorundasınız.

 

Yapmanız Gerekenler

İsterseniz gizlilik politikanızı detaylı şekilde kendiniz yazın ya da bu işi ücretsiz –ücretsiz olduğu içinde kısıtlı ama işe yarar- servisleri kullanarak gerçekleştirin. Veya diğer bir seçenek yayınlanmış bir gizlilik politikası bulun ve kendinize göre değiştirin. Uygulamanız Türkçe bile olsa gizlilik politikanız tamamen İngilizce olabilir.

 

 

  1. 1. Adım: Hızlı bir doküman hazırlayabilmeniz için size önerim; Free Privacy Policy Generator sitesidir. Şu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz; https://www.freeprivacypolicy.com/

Basit birkaç adımdan sonra size html formatında bir içerik verecektir. Kopyalayıp kendinize bir yedek almayı sakın unutmayın.

 

  1. 2. Adım: Daha sonra elinizdeki bu html içeriği web sitenizin altında uygun şekilde yayınlayın. Örneğin; hayatikodla.com/bilimselbilgiler/privacy-policy.html

 

  1. 3. Adım: Burası önemli, oluşturduğunuz gizlilik politikasının ya da yayınladığınız linkin uygulama içerisinden kolayca ulaşılabilir olduğundan kesinlikle emin olun. Bunun için uygulamanızın kodlarında gerekli değişiklikleri yapıp, sürüm kodunu yükselttikten sonra imzalı bir apk alıp, sürüm yükseltme işlemi yapmanız gerekebilir.

 

  1. 4. Adım: Buraya kadar her şey hazırsa artık Google Play Console’a giriş yapın, uygulamanızı seçin, sol menüden Google Play Store’daki Varlığı menüsü altında Mağaza Girişi’ne tıklayın. Gizlilik Politikası kısmına gelin ve oluşturduğunu linki buraya yapıştırın. Güncelleme Gönder butonuna tıkladıktan sonra işlemleriniz başlayacaktır.

 

 


 

Hedef SDK Versiyonunu Güncelleyin

 

Google’un aldığı son kararlar doğrultusunda yayınlamış olduğunuz ya da bundan sonra yayınlayacağınız bütün uygulamaların hedef sdk versiyonu en az 26 (Android Oreo) olmalıdır. Bunun için uygulamanızın kodları üzerinde değişiklikler yapmalı ve bu yaptığınız değişiklikler uygulama içerisinde kullandığınız diğer sdk’ları etkiliyorsa onları da tespit edip birer birer düzeltmelisiniz.

 

Yapmanız Gerekenler

  • Uygulamanızın kaynak kodlarını açın,

 

  • Build.gradle sayfası içerisinde ki targetSdkVersion değerinizi en az 26 olacak şekilde değiştirin,

 

  • Güncelleme yayınlayacağınız için sürüm kodunu ve sürüm numarasını da arttırmayı unutmayın,

 

  • Önceden oluşturduğunuz ve gözünüz gibi sakladığınız jks dosyasını kullanarak yeni bir imzalı apk oluşturun.

 

  • Google Play Console’a giriş yaparak ilgili uygulamanız için Sürüm Yönetim menüsü üzerinden yeni sürümünüzü yayına başlatın.