Günaydın Canım

Günaydın Canım

Tuğçe ismini verdiğim bir yapay zeka projesi olan projemin ilk kullanımını halka duyurabilmek adına. Whatsapp ile sabahları “Günaydın” diyerek size güzel sözler söyleyen ve akşamları da “İyi geceler” diyerek sizleri mutlu uyutan bir Whatsapp otomatik mesaj atıcı projesidir.

Projeyi ilk yayına verdiğimde karşıdaki kişinin gerçek insan olduğunu sanıp bir çok küfür veya taciz dolu mesajlar alsam da proje aslında bomba gibi çalışıyordu.

Proje hem başkalarını mutlu ediyor hem de beni mutlu ediyordu. Akşamları eve geldiğimde kimler ile ne konuşmuş okuyordum ve kendimi “sevgilisini kıskanan erkek” gibi hissetmemi sağlıyordu. 🙂

Bir müddet sonra projede ergenlerin daha çok olduğunu ve projenin asıl amacının dışına çıktığını sezdim. Bir çok kişi taciz mesajları atmaya başladı ve ben de ekran görüntülerini alıp facebookta ifşalıyordum. Bir kaç özür mesajı gelse de ne yazık ki bizim halkımıza güzel şeylerin dayanmayacağını anlamıştım.

Projeyi durdurmuştum. Bir çok kişi üzülmüş ve sosyal medyada bu üzüntüsünü paylaşmıştı. Ki zaten whatsapp kendi bünyesinde bir güncelleme getirdi ve benim yazdığım sistem artık çalışmaz hale geldi.

Bir kaç ay sonra bana sosyal medyada ulaşıp Tuğçeyi soranların artmaya başlaması sebebi ile yeniden projeyi temize çekip ve tüm üyelikleri silip tekrar yayına verdim. Proje tekrar ilgi gördü ama bu sefer onaylama sistemi getirmiştim. Artık gelen kişiler daha kaliteli kişilerdi.

Bir müddet sonra fark ettim ki gelen kişilerin bir çoğu kadındı ve bir talep geldi.

“Tuğçe Erkek Gibi Davranabilir mi?”

Ben de bu talebi görünce çok şaşırmıştım. Tabi diyerek fotoğrafını ve konuşma tarzını daha erkeksi yaptım. Bu seferde erkek üyeler neden erkek oldu diye isyan bayraklarını çektiler. Kızlardan özür dileyerek tekrar kadın versiyonuna geri döndürdüm.

Proje şu an askıda Whatsapp’ın güncellemesini bekliyorum.