Kod Okuma ve Yazma Standartları

Kod Okuma ve Yazma Standartları

Yazılımcıların bilmesi gereken en önemli konulardan birisidir. Günümüzde girişimcilerin başına daha çok gelen bir durumu sizlerle kısaca paylaşayım.

Biliyorsunuz ki bir çok projenin temelinde yazılım var. Gerek web gerekse mobil. Projelerde genellikle bir yazılımcı projeye dahil olur bir yere kadar getirir ve girişimci ile anlaşamayıp yazılımcı ekipten ayrılır sonra başka bir yazılımcı işe girer ve projeye devam ettirmeye çalışırken önceki yazılımcıya baya bi söver.

Bu kaçınılmaz bir gerçek olma boyutuna ulaşmış ve tüm girişimcilerin kaderinde olan bir döngüdür. Bu döngüyü kırabilmek uzman yazılımcıların elindedir. Uzman yazılımcılar kendisinden sonra gelecek olan veya aynı projede görev alan diğer yazılımcıların kodlarını daha iyi anlayabilmesi adına bazı standartlara özel olarak kodlarını yazarlar.

PSR

Yukarıda örnek verdiğim kodlama standartları PHP için kullanılan kodlama standartları. 0’dan 3’e kadar ilerletilmiştir.

PEP

Yukarıdaki örnek PYTHON kodlama standartlarıdır.

HTML & CSS Coding Standarts

Yukarıda yazdığım çok açıkça belirtildiği üzere html ve css için kodlama standartları.

KAYNAK: https://google.github.io/styleguide/htmlcssguide.html

Bunlar bir kaç örnekti. Kodlama için kullanılan her dil için bir standart getirilmiştir. İyi bir yazılımcı olmak isterseniz bu standartlara uymanız sizin için de çok yararlı olacaktır. Sizden sonra projeye gelecek olan kişiye de çok yararlı olacak bilmiyorsa bile ona yeni bir şey öğretmiş olursunuz 🙂