Screaming Frog SEO Spider 10 ve yeni özellikleri

Screaming Frog SEO Spider 10 ve yeni özellikleri

Tarama Zamanlaması

r1

Yeni gelen en güzel özelliklerden 1 tanesi de artık taramaları belirlediğiniz aralıklar ile tarama yaptırabilirsiniz. Tarama sonucunu isterseniz csv olarak çıktı alabiliyorsunuz.

Komut Satırı

command-line

Sitenizi tarama işlemini arkaplanda daha hızlı bir şekilde yapmak istiyorsanız veya python gibi gelişmiş bi programlama dili ile sunucunuz da bu işlemleri yapmak istiyorsanız Scremin Frog Seo Spider 10. versiyonu ile terminal özelliği geldi.

Index Alan veya Index Almayan Sayfaların Listesi

r3

Sitenizdeki sayfalar index almıyorsa bu özellik sizi daha çok ilgilendirecektir. Sitenizi tarattırdıktan sonra yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere sayfanızın veya o linkinizin index alıp almaya uygun olup olmadığını sizlere gösteriyor.

Normal Taramada Sitemap.xml Ekleme

r4

Önceki sürümlerde sitemap.xml taramak için liste moduna geçip sitemap linkini yapıştırmanız gerekiyordu fakat şimdi normal spider taraması yaparken sitemap.xml de ek olarak ekleyebiliyorsunuz ve sitemapte olmayan linkleri kolaylıkla ayıklayabiliyorsunuz.

r5

⭐ Site için Popüler Sayfalar

r6
Bu özelliğin başına bilerek yıldız koydum çünkü SEO için en lazım özelliklerden bir tanesi. Site içi linkleme yaparken hangi sayfanın en değeri sayfa olduğunu sizlere listeleyen bir özellik. Unutmayın yeni algoritmalar ile site içi linkleme (link inşaası) çok değerlendi.

Site içi popüler sayfalar özelliğini kullanmak

1- Öncelikle sitenizi tarama yaptırıyorsunuz.
2- Yukarıdaki görseldeki sütunlar çok sağ da kalıyor onları görebileceğiniz bir yere sürükleyin. Ben öyle yaptım.
3- Sütunlar boş olarak gözükecektir. Yukarıdaki menüden “Crawl Analysis” menüsüne gelin ve altındaki “Start” menüsünü seçin. Sütunların içleri dolacaktır.

⭐ Taramaları Görselleştirme

r7

Scremin Frog’un en sevdiğim özelliklerinden biri de analizleri görselleştirmesi ve yeni versiyonunda görselleştirmeyi daha da ileriye taşımışlar. Link inşaasını görselleştirerek hangi sayfalara nereden ulaşılabilir daha rahat görebiliyorsunuz.

Görselleştirme Özelliğini Kullanmak

1- Üst menüden “Visualisations” Menüsünün altındaki menüleri kullanabilirsiniz.

grey-nodes

⭐ AMP Sayfaları Tarama ve Doğrulama

r9
Güzel özellikleri sona saklamış gibi oldu 😀 neyse. Artık AMP sayfalarınızı tarayıp doğru yapılandırılıp yapılandırmadığını görebiliyorsunuz veya amp olmayan sayfalarınızı görebiliyorsunuz.